آموزش تصویری انبارداری با اکسل (بخش نخست)

انبارداری با اکسل

همانگونه که می دانیم مهمترین وظیفه انباردار دانستن موجودی کالا به صورت لحظه ای و آمار ورود و خروج کالا به/از انبار می باشد و تلاش ما در این آموزش نیز روی همین مطلب متمرکز است.

اکسل دارای بخشی به نام عملگر (Function) است که به کمک آنها می توانیم برای هر سلول دستوری را بنویسیم و عملیات درخواستی ما به صورت خودکار انجام گردد. در این برنامه ما Functionهای زیر را بکار می بریم:

  • IF: یک عملگر شرطی است و با توجه به شرطهایی که وجود دارد پاسخی را به ما باز می گرداند.
  • VLookup: با این عملگر می توانیم داده ها را از شیت های گوناگون فراخوانی نموده و در شیت مورد نظر نمایش دهیم.
  • Sumifs: این عملگر دو بخش دارد بخش ifs شروط را بررسی می کند و بخش Sum نتایج را با هم جمع می کند.

حال به آموزش می پردازیم:

پس از باز کردن اکسل از سربرگ PAGE LAYOUT شیت خود را راست به چپ می کنیم.

راست چین کردن فرم

پس از آن در اولین سطر عناوین مورد نیاز را می نویسیم و سپس با انتخاب سلولهایی که در آنها نوشتیم به تب INSERT  رفته  و از آنجا گزینه Table را انتخاب می کنیم. با این کار محدوده جدول خود را مشخص نموده و امکان کار بیشتری روی سلولها را برای اکسل فراهم میکنیم.

ایجاد جدول

با انجام کارهای بالا جدول ما به شکل زیر می شود.

نمای جدول

حال اطلاعات را وارد می کنیم، نام شیت را هم به نام دلخواه تغییر می دهیم که ما در اینجا “اول دوره” را انتخاب می کنیم. می توانیم رنگ زبانه را نیز به رنگ دلخواه تغییر دهیم. برای این کار روی نام شیت (در عکس بالا Sheet1) راست کلیک نموده و گزینه Tab Color را انتخاب می کنیم.

حال اطلاعات را وارد می کنیم، این اطلاعات در اصل موجودی انبار است که با شمارش تک تک کالاها به دست آمده است. در تصویر زیر نمونه ای از آن را می بینید.

جدول پر شده

پس از تکمیل اطلاعات، شیت دیگری ایجاد نموده و پس از راست چین نمودن آن (مانند مراحل قبل) و نوشتن عناوین مورد نیاز، نام و رنگ آنرا نیز تغییر می دهیم. ما “نوع فعالیت” و رنگ سبز را انتخاب کردیم.

برای پیشگیری از هرگونه خطا، باید فرمولی را بنویسیم که به کمک آن پس ار ثبت کد هر کالا نام آن فراخوانی شده و در ستون مربوطه قرار گیرد، برای این منظور VLookup را به شکل زیر بکار می بریم.

در شیت نوع فعالیت روی اولین سطر از ستون شرح کالا کلیک کرده و آنرا به حاالت انتخاب در می آوریم. پس از آن به کمک  منو  INSERT Function  وارد صفحه مربوطه شده و به شکل زیر عمل می کنیم.

افزودن فرمان VLookup

پس از انجام مراحل بالا سلول ما به این شکل می شود.

نمایی از فرمان VLookup

حال در پنجره باز شده باید مقادیری را وارد کنیم. در سطر نخست باید بگوییم براساس چه داده ای باید عمل کند که در اینجا کد کالا می باشد، روی فلش قرمز کنار سطر نخست کلیک کرده و پس از آن روی اولین خانه ستون کد کالا کلیک میکنیم. پس از آن دوباره روی فلش کناری آن کلیک می کنیم تا برگه به حالت عادی خود باز گردد.

کاربرد VLookup

سطر دوم، جدول مقصد را میخواهد که در اینجا جدول موجود در شیت اول دوره است. مانند گذشته پس از کلیک روی فلش قرمز کنار سطر دوم به شکل زیر عمل می کنیم.

آموزش تصویری انبارداری با اکسل (بخش نخست)

به این نکته توجه نمایید که کل جدول را انتخاب کنید تا گزینه ALL در سطر مربوطه نمایان شود، به این شکل اگر در آینده اطلاعاتی به این جدول افزوده شود آپدیت می گردد.

در سطر سوم شماره ستونی که اطلاعات باید از روی آن خوانده شود را می پرسد که با توجه به جدول موجود در شیت اول دوره، اطلاعات مورد نیاز که شرح کالاست در ستون دوم جدول است، پس عدد ۲ را در این سطر وارد می کنیم.

پس از آن دکمه OK  را فشرده و کار تمام است. با نوشتن کد کالا در ستون مربوطه نام کالا درج می گردد.

برای ستون واحد شمارش نیز مراحل بالا را طی می کنیم.

 

 

دانلود فایل PDF این مطلب

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *