انبارگردانی

انبارگردانی

از آنجائی که انبار، محل نگهداری انواع کالا و اجناس است و ممکن است اشخاص گوناگونی به دلایل مختلف در آنجا تردد داشته باشند، بنابراین درصورتی‌که موجودی انبار به شکل مداوم و از راه‌های مختلف کنترل و بازبینی نگردد می‌تواند مورد سوءاستفادۀ احتمالی و یا اختلاط در اجناس پیش آید؛ بنابراین علاوه بر کنترل از سوی واحد مالی و یا حسابرسی سازمان، لازم است در دوره‌های گوناگون حسابرسان مستقل نیز بر این امر نظارت داشته تا از وقوع هرگونه خطایی جلوگیری گردد.

در این خصوص افراد گوناگونی درگیر می‌باشند که هر یک نیز وظایف مشخصی دارند ولی ما در این مقوله تنها به شرح وظایف انبارداران می‌پردازیم.

افرادی که لازم است در جریان انبارگردانی حاضر باشند عبارت‌اند از:

– انبارداران

– مدیر انبارها

– بازبین‌ها

– مدیریت مواد و برنامه‌ریزی تولید یا مدیر امور مالی

مسئولیت انبارداران

این افراد چون کالاها و اجناس را تحویل گرفته و تحویل می‌دهند و در این فاصله باید کالاها را سالم نگهداری نمایند، پس مسئولیت مستقیم حفاظت و نگهداری اجناس و کالاها به عهده آنان است و در برابر مدیر انبارها پاسخگو می‌باشند. یکی از وظایف اصلی انباردار نه‌تنها پیش از شروع عملیات انبارگردانی بلکه در تمامی دورۀ انجام‌وظیفه، کنترل موجودی‌های انبار هست که بنا بر برنامه‌ای که انباردار تدوین می‌نماید می‌تواند هفتگی، ماهیانه و یا دوره‌ای باشد که طی آن بر اساس یکی از روش‌های گوناگون مانند:

– کنترل موجودی‌ها از طریق کارت‌های انبار.

– کنترل موجودی‌ها از طریق گزارش‌های روزانه.

– کنترل موجودی‌ها به‌صورت آماری.

– کنترل موجودی‌ها از طریق شمارش آن‌ها.

و یا ترکیبی از آن‌ها اقدام نماید و در صورت مشاهدۀ هرگونه اختلاف یا عدم تطبیق با مندرجات کارت‌های انبار گزارش لازم را تهیه و نسبت به اصلاح آن اقدام نماید.

 

انبارگردانی به‌صورت کلی از سه بخش تشکیل‌شده است:

۱- پیش از شروع شمارش موجودی‌ها.

۲- در جریان شمارش موجودی‌ها.

۳- پس از پایان شمارش موجودی‌ها.

و در هر یک از این مراحل انبارداران وظایفی دارند که می‌بایست با اشراف بر آن‌ها در جهت پیشبرد برنامه انبارگردانی تمامی تلاش خود را انجام دهند.

 

 

 

وظایف انبارداران در زمان انبارگردانی

۱- پیش از شروع شمارش موجودی‌ها:

به‌طورکلی عملیاتی که باید پیش از شروع شمارش موجودی‌ها صورت گیرد و جزو وظایف انباردار است عبارت‌اند از:

– به‌روز نمودن تمامی اسناد انبار (رسید انبار، حواله انبار و …)

– آماده‌سازی تمامی اجناس داخل انبار برای شمارش.

– آماده نمودن امکانات لازم برای شمارش (به‌عنوان نمونه ترازو، متر و …)

– مشخص نمودن مکان قرارگیری اجناس.

۲- در جریان شمارش موجودی‌ها:

انبارداران در امر شمارش دخالتی نداشته و تنها در صورت لزوم به پرسش‌های پیش‌آمده پاسخ می‌گویند و اگر کالایی موردنیاز ضروری باشد ضمن تحویل آن را یادداشت نموده تا در پایان شمارش اعمال گردد.

۳- پس از پایان شمارش موجودی‌ها:

در صورت بروز هرگونه اختلاف پس از شمارش اجناس، انباردار موظف است نسبت به حل آن اقدامات لازم را انجام دهد، مثلاً در کارت‌ها بازنگری نموده و یا اسناد را مورد بازبینی قرار دهد و درنهایت پس از پایان کار هیئت انبارگردانی نسبت به امضا اسناد و مدارک موجود اقدام نماید.

 

دانلود فایل PDF این مطلب

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *